Kereslet - kínálat

Ismerjük a piacot. Nap, mint nap használjuk. Józan paraszti ész kell csupán működésének megértéséhez. Alkalmazhatunk rá függvényeket és bonyorultnak látszó egyenleteket, vagy az öreg földművesek egyszerű bölcsességeit. Ugyanazt magyarázzuk.

Gazdálkodóként, cégvezetőként alaposan meg kell ismernünk törvényeit. Úgy, hogy azokat “ébredés után”, egy tárgyalás kellős közepén is gyorsan felidézhessük. Ne ijedjünk meg. A gazdasági életben senkit sem érdekel a Marshall-kereszt definíciója, azonban mindenkit érint működése. Alant nyomra vezetem a kedves olvasót, hogy megfogalmazza saját magának is e csodálatosan egyszerű elemekből épített rendszer alapelveit.

Kereslet

Képzeljük el hogy minden vásárlót meg tudok kérdezni a piacon arról, hogy milyen áron, mennyit vásárolna. Ezeket a válaszokat egy koordináta rendszerben ábrázolva a közgazdászok által igen nagyra tartott kereslet függvényt kapnám meg. A függvény megmutatja, hogy melyik piaci áron mennyi terméket keresnek a vásárlók.

photo-1467825487722-2a7c4cd62e75.jpg

Természetesen fel kell tennünk, hogy a piacon csak egy fajta termék található. Tehát például egyféle, teljesen egyforma szamóca. Gyakori a közgazdaságtanban az ilyen feltételezés, hiszen így könnyebb vizsgálni egy egy jelenség lényegét. További feltételezésünk hogy a vásárlók megtudják mondani, mi az a maximális ár, amit még éppen hajlandóak adni a krumpliért. Ezt az árat a közgazdászok rezervációs árnak nevezik.

Könnyű szemléltetni a kereslet és kínálat viszonyát koordinátarendszerrel. A függőleges tengelyen az árat, vízszintes tengelyen az adott áron keresett mennyiséget szerepeltetjük. Ide be rajzoltuk a keresleti függvényt. Ez mutatja meg minden lehetséges árhoz a hozzátartozó keresett mennyiséget. Jelölése nyomtatott D-vel történt, mely az angol Demand szóra utal. Csökkenő meredeksége azt jelzi, hogy növelve az árat a belőle keresett mennyiség csökken és fordítva.

Kereslet.jpg

Ritkábban előfordul pozitív meredekségű keresleti görbe is. Ezek az ún. Giffen-javak. Olyan termékekek, melyeknek az ára vásárlóik szemében minőségükkel szorosan összefügg (pl. borok).

Kínálat

Fenti példánkban megkérdeztük az összesen vásárlót, hogy mennyiért és mit vásárolnak. Ugyanígy megkérdezhetjük az eladókat is. Az imént elkészült kordináta rendszerünket kiegészíthetjük az eladók kínálati függvényével. Versenyző piacon a kínálati függvény pozitív meredekségű, mert azt fejezi ki, hogy az eladók nagyobb áron több terméket adnának el. Jelölése nyomtatott S-el történik, mely az angol Supply szóra utal.

Kínálat.jpg


Következő lecke